WordPress vs Joomla. Który CMS wybrać?

Wybór systemu zarządzania treścią (CMS) to ważna decyzja, która może mieć ogromny wpływ na funkcjonowanie Twojej witryny. Nic więc dziwnego że „Który lepszy” to bardzo często zadawane pytanie.

Moja odpowiedź jednak zawsze brzmi tak samo – To zależy

Oba są znane ze swojej łatwości użycia jak i szerokich możliwości dostosowywania.

Ale spokojnie, postaram się przedstawić oba CMSy tak abyście mogli się z nimi jak najlepiej zapoznać.

Na początek warto podkreślić, że zarówno WordPress jak i Joomla nie są samodzielnymi programami. Innymi słowy, działają one tylko wtedy, gdy są zainstalowane na serwerze internetowym – zazwyczaj jest to serwer sieciowy, który dostajesz od firmy zewnętrznej, czyli nic innego jak potocznie nazywany HOSTING- ale o hostingu innym razem.

Zastosowanie

Początkowo WordPress miał być wykorzystywany do tworzenia blogów. Obecnie jednak daje o wiele więcej możliwości. Dodatkowo jego obsługa jest prosta i intuicyjna.

Joomla natomiast od początku służyła do tworzenia portali i zarządzania społecznościami. Jeśli chodzi o obsługę zaplecza, wymaga ono nieco większej wiedzy technicznej,  osoby które dopiero startują w temacie stron mogą mieć problemy z jego obsługą. Joomla doskonale sprawdza się wśród międzynarodowych firm ze względu na wbudowaną wielojęzyczność. Dodatkowo jeśli chcemy założyć portal społecznościowy, jest ona dobrym wyborem ponieważ bardzo dobrze radzi sobie z zarządzaniem strukturą użytkowników.

Obecnie oba te serwisy można rozbudowywać i dostosowywać do własnych potrzeb. Nic nie stoi na przeszkodzie żeby na którymś z nich uruchomić sklep internetowy czy forum.

Możliwość modyfikacji

Zacznijmy od WordPress. Jest to CMS który posiada kilkadziesiąt tysięcy wtyczek, które pozwalają na dowolne modyfikacje.

Między innymi możecie przekształcić swoją stronę w sklep internetowy, zadbać o dobre pozycjonowanie lub na przykład dodać nowe wersje językowe.
Dostępne rozszerzenia są zarówno płatne jak i darmowe, oraz takie które posiadają obie wersje.
Jeśli chcecie dowiedzieć sie czegoś więcej na temat danej wtyczki na stronie WordPress.org znajdziecie system rekomendacji oraz informacje dotyczące liczby pobrań.

Joomla również daje możliwość dowolnych modyfikacji, jednak wymaga już podstawowej znajomości HTML i PHP.
Pomimo naprawdę dużych możliwości, jest dodatkowo łatwa w obsłudze. Posiada około 8000 rozszerzeń, może to nie tyle co WordPress, ale i tak wystarczająca aby uatrakcyjnić wygląda swojej witryny, czy rozszerzyć jej możliwości.
Podobnie jak w WordPress znajdziemy wtyczki darmowe oraz płatne, oraz takie które tylko niektóre funkcje udostępniają bezpłatnie.
Rozszerzenia do Joomla znajdziemy na stronie www.extensions.joomla.org są one bardzo ładnie podzielone według kategorii co pozwala na ocenę pod wieloma kątami i ułatwia wybór.

Wsparcie techniczne

Zarówno w przypadku Joomli jak i WordPressa pomoc możecie znaleźć na licznych forach. Jeśli chodzi o zgłaszane problemy w obu przypadkach są one rozwiązywane dość szybko. Zarówno w przypadku Joomli jak i WordPressa pomoc możecie znaleźć na licznych forach. Jeśli chodzi o zgłaszane problemy w obu przypadkach są one rozwiązywane dość szybko. Dodatkowo użytkownicy obu CMS-ów spotykają się spotkaniach i konferencjach takich jak WordCamp, czy Joomla Day Poland i tam przedstawiają nowe możliwości i rozwiązania.

Aktualizacje

Aktualizacje WordPressa są wydawane systematycznie, płynnie przechodzą z jednej wersji w drugą i nie są trudne do wprowadzenia. Problemy mogą się jednak pojawić w sytuacji kiedy, na waszej stronie internetowej używacie wtyczek, które nie są kompatybilne z aktualizowaną wersją.Aktualizacje WordPressa są wydawane systematycznie, płynnie przechodzą z jednej wersji w drugą i nie są trudne do wprowadzenia. Problemy mogą się jednak pojawić w sytuacji kiedy, na waszej stronie internetowej używacie wtyczek, które nie są kompatybilne z aktualizowaną wersją.Aktualizacje Joomli są przeprowadzane mniej regularnie i kolejne wersje wprowadzają nowe funkcjonalności, które znacząco mogą wpłynąć na administrację tym CMS-em.

Możliwości optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO)

Tutaj warto się przyjrzeć dostępnym wtyczkom oraz rozszerzeniom dla każdego z CMS-ów. Po stronie WordPress, mamy niesamowicie popularną wtyczkę Yoast SEO – jest potężna, oferuje wiele funkcji, a najlepsze, każdy może poradzić sobie z nią w ciągu kilku minut.

Yoast klasyfikuje wynik SEO w różnych obszarach za pomocą systemu sygnalizacji świetlnej w kolorach czerwonym, żółtym lub zielonym. Co więcej, wtyczka dokładnie informuje, jak poprawić wynik w każdym obszarze – a jeśli to nie wystarczy, ocenia również czytelność Twojego posta.

Najlepszym odpowiednikiem Yoast dla Joomla jest – Easy Frontend SEO (EFSEO). Umożliwia wykonywanie wielu takich samych zadań – na przykład edytowanie meta-informacji – bezpośrednio na frontowej stronie witryny bez konieczności logowania się do zaplecza, a także zawiera wygodny tryb automatyczny do generowania tych danych bez Twojej ingerencji.

Ochrona

WordPress posiada tysiące wtyczek, które służą tak naprawdę do wszystkiego a do tego ogromną liczbę dostępnych motywów. Jednak czy przy tak licznej ilości wtyczek możemy mówić o pełnej ochronie? Nie można zagwarantować, że każda wtyczka ma odpowiednie standardy bezpieczeństwa i pozostaje kompatybilna z nowszymi wersjami platformy.

Ponadto WordPress nie oferuje podstawowych funkcji, takich jak wymuszanie połączenia Secure Socket Layer (SSL) na pulpicie nawigacyjnym – należy zmodyfikować jego podstawowe pliki, aby włączyć to uwierzytelnianie – lub dwustopniowe uwierzytelnienie (2FA).

Z drugiej strony, Joomla oferuje zarówno opcję wymuszania połączeń przez SSL, jak i drugą dla 2FA. Ponadto ma własny zestaw rozszerzeń zabezpieczeń, a jego twórcy aktualizują je w miarę regularnie nie pozostawiając luk na dłuższy okres czasu.

 Dostosowywanie stylu witryny

Omówiliśmy już zarówno wtyczki WordPress jak i rozszerzenia Joomla.

Przechodząc dalej, jeśli chodzi o dostosowywanie stylu witryny, istnieją motywy WordPress i szablony Joomla. O wiele łatwiej jest znaleźć wysokiej jakości motywy WordPress i często oferują one wysoki poziom wsparcia i przeważnie lepsze wrażenia estetyczne.

Scroll to Top